Narozen: 9. 10. 1970 v Krnově
Ke kresbě a rovnou uhlem, jsem se dostal někdy v roce 1994. Alespoň z té doby se datuje můj první obraz – kresba portrétu Johna Lennona s trnovou korunou, taková paralela Ježíše s Lennonem. Možná proto, že se narodil ve stejný den a kulatý rok, jako já 🙂
Proč jsem si vybral, jako kreslící nástroj právě uhel, proč ne třeba tužku nebo pastel, už přesně nevím. A už vůbec nevím, proč jsem vůbec začal tvořit – kreslit, co mne k tomu přivedlo. Proč to však není barva, vím přesně, mám snížený barvocit a mám z barev docela respekt a ačkoli bych barvou začal rád tvořit, stále mi k tomu chybí odhodlání a dnes vlastně už i čas.
Kresbu jsem nestudoval, tedy míněno, ve školních lavicích, ale jsem samouk, využívající dobrých rad z dobrých knih. Tolik pro začátek 🙂
Kreslení mě moc baví. Dlouho jsem nebyl nijak vyhraněný, zkoušel jsem nakreslit, co mě napadlo a přišlo dle nálady pod ruku. Asi každý, kdo zkusil tvořit, mi dá za pravdu, že portrét není jednoduché nakreslit, respektive zachytit věrnou podobu kresleného objektu, a proto jsem se portrétu řadu let bránil. Nicméně jsem to zkusil a dnes je portrét nejžádanější kresbou na přání. Portrét se hodí jako dar pro své blízké, známé, rodinu. Je to něco originálního, co nikdo jiný mít nebude.
Všechny kresby, resp. obrazy jsou kresleny uhlem na kvalitní kreslící karton 300g. Výsledná kresba, pak může být formátu A4, A3, A2 nebo i A0. Největší zájem je o obraz formátu A3, který je na portréty – pokud jej nechcete mít přes celou zeď, dostačující. Nebráním se však ani kresbě tužkou.
V poslední době více, než vlastní tvorbě, se věnuji obrazům na zakázku nebo na přání, chcete-li, tzn. obrazům – kresbám a hlavně portrétům, které si lidé objednají dle vlastní předlohy, zde přes tento web, sociální sítě nebo na doporučení známých, kteří již ode mne nějaký obraz mají. Stačí zaslat fotku, ať již kvalitní i méně kvalitní, velkou či malou, ze všeho se dá udělat výsledný obraz – kresba.
Na kresbu používám kvalitní uhel zn. Faber Castell. Používám i jiné značky, jako například Derwent a jiné, ale ty jsou jen doplňkové, které kresbu zdokonalují. Jsou v podstatě doplňkové, které mi práci usnadňují a pomáhají v technice kresby, kterou jsem si za léta kreslení vypiloval a zdokonalil. Uhel používám jen v tužce, tedy z 95 %, z 5 % požívám i klasický uhel, pro kresbu větších ploch.
Můj pracovní stůl vypadá jako letecká fotka smrkového lesa po orkánu. Na ploše je rozeseto mraky uhlů, různé velikosti, hrubosti, délky a zaostření.
Ostřím pořád a neustále. Je z toho vlastně asi největší úbytek uhlu. Ne ani tak z kresby samotné. Kopytem však krásnou čáru neuděláte. Ta je pro realistickou kresbu důležitá.
A z čeho je vlastně přírodní uhel vyroben? Ačkoli používám uhel v tužce, je přírodní, aspoň ten kvalitní. Uhel se vyrábí pálením vrbových, révových nebo jiných proutků při vysoké teplotě. Dřevo tak zuhelnatí. Jak prosté, že?