Kresby na zakázku | Radek Zdražil

Nástrahy kresby z fotky

Posted by on Čvn 23 2020, in Info

Co se může při kresbě z fotky stát

Já se vždy snažím při kreslení z fotky výslednou kresbu tzv. optimalizovat. Nestává se často nebo si vlastně teď ani nevybavím, kdy jsem dostal opravdu kvalitní podklad, který bych jen tak překreslil a netrápil se přemýšlením, zda je u oka vráska nebo je to šmouha, zda má daná osoba pihu nebo je to flek na fotce a o ostrosti fotky ani nemluvě.

Možná je to ale ten důvod, proč vlastně z nekvalitní fotky chcete udělat kvalitní kresbu

Těch chyb nebo kiksů, které při focení nastanou, protože ne všichni jsme fotograficky nadaní, může být celá řada. A je potřeba si pak uvědomit, že tyto chyby nebo nežádoucí věci, se můžou na kresbě odrazit. Jak jsem psal v úvodu, snažím se výslednou kresbu optimalizovat, ale ne vždy je to zcela možné bez toho, aniž bych byl předem na chybu upozorněn.

Týká se to vlastně především portrétů. Protože u krajiny nebo domácích mazlíčků, tam asi nějaký strom nebo pár chlupů ze srsti oželíme. Ale jak už má slečna, paní nebo pán příliš mnoho nežádoucích vrásek, které vznikly jednak úhlem světla a jednak příliš kvalitní fotkou, je pak zle.

Ono stačí při naší počáteční domluvě napsat, že těch vrásek je tam moc, uberte

Nejčastější nežádoucí chyby fotek

Je potřeba si uvědomit, že já ty lidi, co mám nakreslit neznám. Můžu tak dle svého uvážení portrét nakreslit tak, aby byl dokonalý, ale taky z toho může být úplně jiný člověk. Straším, zatím se to nestalo 🙂

Nejčastěji jsou na fotkách nežádoucí stíny, až černé fleky. Odlesky slunce, které udělají na fotce zase úplně bílí flek. Někdy je to tak okaté, že to na kresbě nevypadá dobře. No jo, ale já nevím, jestli s tím takto zákazník počítá a je mu jedno, že to tak bude i na kresbě. Nebo, že by byl rád, kdybych ty stíny zjemnil nebo naopak u bílých fleků uhlu přidal. To je třeba sdělit. Ale všeho s mírou. Můžu celé postižené místo nahradit přirozeným odstínem adekvátním k celé kresbě, ale jak jsem psal výše, nemůžu si tam domyslet kus obličeje, pokud nevím, jak ten člověk vypadá.

Někdy si je chyb zákazník vědom a pošle více fotek daného člověka. Z různých úhlů a pozic. Sem tam to pomůže, ale ona ta osoba vypadá na každé fotce zcela jinak, takže použitelné jsou drobné detaily.

V drtivé většině zákazník posílá fotky osob pro kresbu, kde jsou celé postavy a někdy i někde v dálce, že mám z toho nakreslit portrét. No, pokud je fotka kvalitní, že po zvětšení se u toho dá opravdu vyčíst detail obličeje, pak není problém. Ale to se nestává. Mnohdy to jsou fotky ze sociálních sítí, kde se záměrně snižuje velikost fotky na úkor kvality. I z nekvalitní fotky se dá nakreslit portrét, ale musí tam být detail obličeje. Ne umístěná postava na skále v Tatrách.

Než mi fotku pošlete, zkuste si ji sami zvětšit v nějakém běžném prohlížeči fotek a uvidíte výsledek. Pokud to budou čtverečky, pak se při kresbě budu trápit

Předem upravené fotky

Stane se občas, že mi zákazník pošle fotku jako podklad pro kresbu, která je upravená v mobilu nebo v nějakém editoru pro fotky tak, že je tam dán nějaký filtr, že je vyhlazená na úkor detailů apod.

To je špatně. Pro kresbu potřebuji originální fotku, bez úprav a v plné velikosti, ideálně 300 DPI. Dnes i fotka z mobilu může mít velikost v megabytech. Pokud je to v kilobytech, pak je to špatně.

Ale nevěšte hlavu. Z 95 % jsou všechny kresby, které můžete vidět v galerii nakresleny z fotek, které měli nízké DPI a malou velikost, že tedy byly nekvalitní. A pokud se vám výsledek líbí, pak je vše v pořádku.

Shrnutí

Asi bych mohl detailně o svých zkušenostech s nekvalitními podklady pro kresbu psát celé romány. Kdo by to však četl.

Čeho se tedy vyvarovat a jak postupovat?

Posuďte vždy sami na první pohled, jestli se vám fotka jako podklad pro kresbu portrétu líbí. Pokud ano, je vše v pořádku a takto bude vypadat i kresba.

  1. Pokud je obličej příliš zahalen stínem, je moc tmavý, nebo je přímo ve tmě, pak mne upozorněte, že je potřeba zesvětlit.
  2. Často mívají brýle mnoho odlesků od světla. Pokud se vám tam nelíbí, dejte vědět.
  3. Někdy je z části hlava ozářená až vybělené od sluníčka, pokud to chce srovnat nebo přechod zjemnit, dejte vědět.
  4. Má osoba příliš mnoho výrazných vrásek? Dají se zjemnit. Nedoporučoval bych je odstranit zcela. Někdy právě vrásky jsou charakteristické pro daného člověka. Pokud se moc směje, pak bude mít vždy vrásky, jak kolem úst, tak kolem očí.
  5. Při nepřirozeném sklonu hlavy se může vytvořit podbradek. Dejte vědět, dá se zmírnit.

Kresba je tu právě od toho, aby vám vznikl originální obraz, na který se budete dívat vy nebo ten, komu jste jej darovali celý život. Proto věnujte výběrem fotek pozornost. Já sice umím kouzlit, ale někdy je potřeba tomu jít naproti. Pokud mne neupozorníte a budete se spoléhat, že mne to samotného napadne, pak se bohužel může stát, že výsledkem bude obraz, který skončí v šuplíku. A to by byla věčná škoda!

Komentáře

  • Jiřina Jirsová

    Prosím jak nakreslit maminku podle fotky děkuji.

    • Odpověď odeslána na email.

Trackbacks and Pingbacks


Přidat komentář